Tren faciasının ardından soru işaretleri… Yok kontrolü yok muydu?

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi yakınlarında Uzunköprü-İstanbul seferini yapan 362 yolculu trenin 6 vagonu, raylardan çıkıp devrildi. Kaza sonucunda 24 kişinin öldü, 318 kişi de yaralandı.
Facianın lokomotif ve ilk vagonunun geçişinden sonra, menfezin altındaki toprağın kayması sonucu rayların boşlukta kalması sonucu meydana geldiği açıklandı.

FOTO:AA

FOTO:AA

Uzun süre kapalı olan tren yolunun, 1 Mayıs 2018’de yani yaklaşık bir buçuk ay önce seferlere açıldığı öğrenildi.

FOTO:İHA

FOTO:İHA

YOL KONTROLÜ YAPILMIYOR MUYDU?

Kazaya sebep olan menfez göçüğü ‘bölgede düzenli yol kontrolü yapılmıyor muydu?” sorusunu akıllara getirdi. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ise yolun kontrolünün Nisan ayında yapıldığını söyledi.

menfezz

Yağmur nedeniyle altı çöken bu raylar kazanın nedeni olarak görülüyor

BEKÇİ YOK MUYDU?

Tren yollarında toprak kayması gibi durumların sık sık meydana geldiğini belirten uzmanlar, raylardaki kontrollerin ise düzenli olarak, sadece bu işi yapan TCDD işçileri tarafından yapıldığını hatırlattılar.

Bu görevlilerin raylardaki bu tür bozulmaları makinistler başta olmak üzere gerekli birimlere bildirdiklerini belirten uzmanlar, bölgede bekçi olup olmadığının açıklığa kavuşturulması gerektiğini vurguladılar.

İLGİLİ HABERTren kazasında son dakika! Acı bilanço: 24 ölü 318 yaralıTren kazasında son dakika! Acı bilanço: 24 ölü 318 yaralı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir