Ticaret savaşları yeniden gündemde

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross dün, basına telefonla yaptığı açıklamada bu ülkelerden gelen çelik ve alüminyuma Cuma günü TSİ 0700’den itibaren sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 gümrük vergisi uygulanacağını söyledi.

Söz konusu ülkeler ve AB, ABD’nin Mart ayında açıkladığı gümrük vergisinden geçici olarak muaf tutuluyorlardı.

Ross’un açıklamaları olası muafiyetlerle ilgili aylarca süren belirsizlikleri sona erdirdi ve Trump yönetiminin ticaret müzakerelerine ilişkin yaklaşımının sertleştiğini ortaya koydu.

“MÜZAKERELERE DEVAM ETMEYİ BEKLİYORUZ”

ABD Başkanı Donald Trump tarafından Mart ayında açıklanan gümrük vergileri Cumhuriyetçi senatörlerden ve iş dünyasının en büyük lobi grubu tarafından dün kınandı ve finansal piyasaları sarstı.

Ross “Bir yandan Kanada ve Meksika ile diğer yandan Avrupa Komisyonu ile müzakerelere devam etmeyi bekliyoruz, çünkü çözülmesi gereken başka konular da var” dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin kararı sorulduğunda bütün ülkelerin normal ticaret düzenini koruması gerektiğini belirtti.

Bakanlık sözcüsü Hua Chunying Beijing’de basın bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada, Çin’in ABD ile ticaret anlaşmazlığında görüşmelere açık olduğunu belirtti.

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmeier ise AB’nin Trump’ın ithal çelik ve alüminyuma vergi uygulama kararına vereceği kesin yanıtın, Trump’ı bu konuyu yeniden düşünmeye sevk edeceği umudunda olduğunu söyledi.

Alman ARD televizyonuna yaptığı açıklamada Altmeier AB’nin, yeni gümrük vergilerine muhatap olan Meksika ve Kanada ile de ticaret konusunda birlikte çalışmasının mümkün olabileceğini belirtti.

Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşmasını (NAFTA) modernize etmek için ABD ile müzakereler sürdüren Kanada ve Meksika hızlı bir şekilde karşılık verdiler. Kanada ABD’nin en büyük çelik tedarikçisi konumunda.

16.6 MİLYAR KANADA DOLARI DEĞERİNDE ÜRÜNE GÜMRÜK VERGİSİ

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, viski, portakal suyu, çelik, alüminyum ve diğer ürünler de dahil olmak üzere ABD’den ithal edilen 16.6 milyar Kanada doları değerinde ürüne(12.8 milyar dolar) gümrük vergisi uygulayacaklarını söyledi.

Başbakan Justin Trudeau, Freeland ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, “Amerikan yönetimi bugün bizi üzen bir karar aldı ve bu elbette olması gerektiği gibi misilleme tedbirlerine yol açacak” dedi.

Meksika ise birçok ABD tarım ve sanayi ürününe “eşdeğer” önlemler olarak nitelendirdiği gümrük vergileri açıkladı.

Meksika ekonomi bakanlığının yaptığı açıklamaya göre domuz eti, elma, üzüm ve peynirin yanı sıra çelik ve diğer ürünleri hedef alan önlemler, ABD gümrük vergilerini kaldırana kadar yürürlükte olacak.

AB, Harley Davidson motosikletleri ve viskiye gümrük vergileri getirerek Cumhuriyetçi Kongre üyelerinin siyasi tabanlarına yönelik tedbirler alma tehdidinde bulundu.

AB üyeleri, Washington gümrük vergileri muafiyetlerini sona erdirirse Avrupa Komisyonu’nun 2.8 milyar euro (3.4 milyar dolar) değerinde ABD ihracatına vergi yükümlülüğü getirme planına büyük destek verdiler.

AB’nin, Amerikan gümrük vergilerine hedef olabilecek ihraç mallarının potansiyel değeri 6.4 milyar euro( 7.5 milyar

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, “En büyük ortakları olan Avrupa ile bir ticaret savaşına girip girmeme kararı tamamen Amerikan yetkililerine aittir” dedi.

REUTERS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir