BİM İcra Kurulu üyesi Aytaç: Dediler ki Allah’ına suyuna zam yapıldı

BİM İcra Kurulu üyesi Galip Aytaç son ekonomik durumu değerlendirdi. Yaşanan gelişmeler hakkında, “Olağan üstü bir süreçten geçiyoruz bunun farkındayız” diyen Aytaç 5. Ortak Gelişim Tüketici Odaklı Tedarikçi ve Perakendeci Verimliliği Kongresi’nde konuştu. Sozcu.com.tr’nin de takip ettiği toplantıda konuşan Aytaç sözlerini şöyle sürdürdü:

SU FİYATLARI

Dediler ki Allah’ına suyuna zam yapıldı. Ambalajlı suyunun maliyetli suyun içerisinde %60 almak maliyeti var. Suyun maliyetleri artmıştır. Lojistik petrole gelen zammında biliyoruz. Bunların hepsi su fiyatını etkiledi. Bu bu yıl 1.5 miyim ton olarak gerçekleşti.

DOMATES

İhracat taahhütlü olduğu için önce ihracat vazifelerini yerine getirmek için 25 kuruştan 85 kuruşa çıktı. Domatesin yetersizliği… bunun ambalajlı da dövizle satılıyor zaten olması gereken yere geldi. Birden bire fiyatların artması söz konusu değil. Buradaki fiyat artışı yavaş yavaş yansıtıldı.

AYÇİÇEK YAĞI

Ayçiçek yağı. Ana hammaddesi ayçiçeği çekirdeğidir. Yüzde 40’lık bir hammadde artışı var ama yansıyacak diğer konu da süttür. Sütte geldiği anda bir madde yapmanız gerekiyor. Eylül ayında yavaş yavaş yansıtmak durumunda kaldık.

KAĞIT ÜRÜNLERİ

Kağıt ürünleri ana hammaddezi selüloz ve tamamen ithal 615 dolardan 850 dolara çıktı kağıtta %150 bir artış oldu. Yavaş yavaş yansıta yansıta götürüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir