Araç kiralama sektöründen kötü haber

2007 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren ve ülkenin en büyük operasyonel filo kiralama firmalarından biri olan Fleetcorp’un ekonomik açıdan zor duruma düştüğü ve araçları geri çağırdığı öğrenildi.

23 bin 500 adetlik filosu bulunan ve 61 ilde 4 bin 500’e yaklaşan kurumsal firmaya hizmet veren şirkete ait araçların trafik polisi tarafından yapılan çevirmelerde bağlandığı belirtildi.

Sosyal medyaya da yansıyan söz konusu gelişmelerle ilgili ulaşmaya çalıştığımız şirketin genel merkezinin telefonları aramalara cevap vermiyor.

SÖZCÜ’nün edindiği bilgiye göre, sektördeki pazar payı yüzde 7 olan ve operasyonel filo kiralamada ilk 5 oyuncu içinde yer alan şirket, çalışanlarına izin vererek genel merkezini pazartesine kadar kapattı.

Aktif büyüklüğü 1.2 milyar liranın üzerinde olan ve kiralamanın yanı sıra ikinci el araç satan şirketten son dönemde araba satın alanlarında mağdur olduğu ve devir işlemlerinin gerçekleştirilmediği öğrenildi.

SATILAN HER 100 YENİ OTOMOBİLİN 23’Ü KİRALIK

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği’nin (TOKKDER), 2018 yılı ilk çeyrek verilerine göre, operasyonel araç kiralama sektörü ilk 3 aylık dönemde Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yüzde 23,4’ü olan 28 bin 680 adet yeni aracı filosuna kattı.
Bu dönemde, 2 milyar 957 milyon lira yeni araç yatırımı yapan sektörün aktif büyüklüğü ise 29 milyar 500 milyon TL’yi aştı.
Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 10,2 büyüyen sektörün filosundaki araç sayısı ise 360 bin 769 adet.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir